Borgmesteren i Allerød hyldede alle mesterskabsvindere

Foto: Handicapsvømmerne på scenen

10. marts 2018
Kirsten Andersen

Tirsdag den 6. marts bød borgmesteren i Allerød på rådhuspandekager til atleter til og med 25 år fra alle sportsklubber i kommunen.

For at blive inviteret krævede det guld ved et sjællandsmesterskab eller et dansk mesterskab. Ved Nordisk-, Europa- eller Verdensmesterskab bliver man dog fejret for både guld, sølv og bronze.. I alt var 9 svømmere, 3 ungdomstriatleter og 5 handicapsvømmere inviteret. Her følger et par billeder og oversigten over mesterskaber.

Svømmerne på scenen: Jannick Hansen, Emil Engels Henriksen og Therese Sand.

 

Ungdomstrialterne på scenen: Ulrik Blach Petersen.

 

Svømmerene og deres mesterskaber

Jannick Hansen
24/6-17 DM junior langbane: 4 x 100 fri, 4 x 200 fri

Emil Engels Henriksen
24/6-17 DM junior langbane: 4 x 200 fri, 4 x 200 IM

Therese Sand Frederiksen
24/6-17 DM årgang langbane: 100 fly (2003)

Anton Borring Andersen
24/6-17 DM junior langbane: 4 x 100 fri, 4 x 200 fri, 4 X 200 IM
22/9-17 øst junior senior kortbane: 4X200 fri og 4X100 fri
9/11-17 DM Kort åben klasse: 4X200 fri

Josephine Kruse
3/3-17 øst junior/senior langbane: 50 bryst og 100 bryst (2002)
24/6-17 DM junior langbane: 50 bryst guld (2002), 100 bryst og 4x 100 medley
22/9-17 øst junior senior kortbane: 4X100 Medley, 100 bryst og 50 bryst
2/11-17 DM Junior Kortbane: 100 bryst


Katharina Nekhorochko:
24/6-17 DM junior langbane: 4x 100 medley
9/11-17 DM Kort åben klasse, 4 x 100 medley

Julie Stampe
24/6-17 DM junior langbane: 4x 100 medley

Marina Heller Hansen
6/7-17 DM langbane: åben klasse: 1500 fri, 4 x 200 fri, 800 fri
22/9-17 øst junior senior kortbane:; 4X100 Medley, 4 x 200 fri
9/11-17 DM Kort åben klasse, 4 x 100 medley

Maj Howardsen
6/7-17 DM langbane, 4X200 fri


Ungdomstrialter og deres mesterskaber

Valdemar Solok:
DM-tri på Tyren i klassen Aspirant drenge, Ungdom B, 2000-2001

Cecilie Salskov
DM-tri på tyren i klassen Piger, Ungdom B, 2000-2001
Guld i to afdelinger af DM-tri-cuppen i klassen, Piger, ungdom B, 2000-2001

Ulrik Blach Petersen
DM for hold på et blandet hold mellem Sigma Tri Allerød og Odense Tri. Danske mestre for hold i Ungdom B

 

Handicap konkurrence hold (træner Asbjørn Kruse):

Cecilie Beer:

EM - Downs:
- Guld i 50 bryst
- Guld i 100 bryst
Nordiske Mesterskaber:
- Sølv i 200 fri

FM (forbundsmesterskaber, det samme som Danmarksmesterskab):
- Guld i 50 fri, Guld i 50 ryg, Guld i 50 bryst, Guld i 50 fly, Guld i 100 fri, Guld i 100 bryst, Guld 200 medley

Regionsmesterskaber (SM):
- Guld i 50 bryst, Guld i 50 fly, Guld i 100 fri, Guld i 100 bryst

Oliver Roug Nielsen
FM (DM): Guld i 50 bryst, Guld i 100 bryst, Guld i 200 fri, Guld i 400 fr

Regionsmesterskaber (SM):Guld i 200 fri, Guld i 400 fri, Guld i 50 ryg

Markus Munkholm
FM (DM): Guld i 50 fly, Sølv i 50 bryst

Regionsmesterskaber (SM): Guld i 100 bryst, Guld i 100 fri, Guld i 50 fly, Guld i 100 medley

Stine Emilie Nersting

Regionsmesterskaber (SM) Guld i 50 fri, Guld i 50 ryg, Guld i 100 medley

Marie Husfeldt Hendriksen
FM (DM)- Guld i 200 medley
Regionsmesterskaber (SM): Guld i 50 fly,  Guld i 100 medley, Guld i 200 medley