Uddeling af nåle i Sigma Swim Birkerød

11. januar 2018
Kirsten Andersen

Det er et stykke tid siden, der sidst blev uddelt nåle i Birkerød, så der var mange, der skulle på scenen til klubmesterskabsfesten og få deres bevis for de opnåede nåletider. Fotoet overnfor viser de yngste nålemodtagere,

Om nåle med sløjfe eller stjerne skriver Dansk Svømmeunion: Sløjfe eller stjerne på alle nåle pånær talent- og flippernål kan erhverves eller tilkommer den svømmer, der opnår en svømmenålstid for pågældende nålegrad i 3 forskellige svømmearter eller opnår den stipulerede svømmenålstid på samme svømmedistance og i samme svømmeart med mindst 5 års mellemrum.Denne regel gælder for alle svømmenåle selvom vedkommende svømmer imellemtiden har opnået svømmenål af højere grad.

Talentnålen ( herrer 45 finapoint, damer 65 finapoint)
Joachim Sundbæk Villadsen, 2007
Theodor Stenderup Jensen, 2009
Lukas Højfelt, 2008
Alberte Stub, 2008

Flipper ( herrer 85 finapoint, damer 120 point)
Christine Dalsgaard, 2007
Marie Storch, 2006
Josephine Lund Schmidt, 2007
Sofie Leidcker, 2008
Rasmus Reedtz-Runge, 2007 (modtog også talentnål)
Albert Andersson, 2006 (modtog også talentnål)
Fiona Bergqvist, 2008, (modtog også talentnål)
Sofie Tuxen, 2007 (modtog også talentnål)
Andrea Witt Qvist, 2007 (modtog også talentnål)
Joe Hargreaves 2008 (modtog også talentnål)
Laura Wilhelmsen, 2007 (modtog også talentnål)
Jonathan Vallentin, 2008 (modtog også talentnål)
Frederik F. Jacobsen, 2007 (modtog også talentnål)
Ellen Klitvang, 2008 (modtog også talentnål)

Bronze (herrer 150 finapoint, damer 175 finapoint)
Karla Rekling, 2008 (modtog også flippernål)
Caroline Leichti, 2008 (modtog også flippernål)
Vivian Bahador Snitker, 2007 (modtog også flippernål)

Bronze med sløjfe
Amanda Knirkholt Jacobsen, 2007 (modtog også bronzenål)
Signa Østergaard Lilja, 2006 (modtog også bronzenål)
Julie Hovmand, 2007 (modtog også bronzenål)
Magnus Jacobsen, 2006 (modtog også bronze, flipper og talent)
Elias Bach Jensen, 2006 (modtog også bronze, flipper og talent)

Bronze delfin (herrer 220 finapoint, damer 260 point)
Sebastian Bøgehus Pedersen, 2005
Røskva Rosenbohn, 2007
Hektor Kaltoft, 2006 (modtog også bronze med sløjfe)
Albert Skov Andersen,2006 (modtog også bronze, flipper og talent)

Bronzedelfin med sløjfe
Oscar Boyer, 2004, (modtog også bronzedelfin, bronze med sløjfe og bronzenål)
Oliver Lassen, 2005 (modtog også bronzedelfin og bronze med sløjfe)
Magnus Tullberg, 2003 (modtog også bronzedelfin og bronze med sløjfe)


Sølv (Herrer 320 point, damer 350 point)
Jonathan Beck, 2004 (modtog også bronzedelfin med sløjfe)
Camilla Porsdal, 2005 (modtog også bronzedelfin med sløjfe)
Villads Arfelt, 2004 (modtog også bronzedelfin med sløjfe) og bronzedelfin)

Sølv med sløjfe
Alexander Svane Vergereau, 2004 (modtog også sølvnål)
Andreas Hoffmann, 2003
Nicoline Refsgaard Amstrup, 2005 (modtog også sølv, bronzedelfin med sløjfe og bronzedelfin)
Catrine Porsdal, 2005 (modtog også sølv og bronzedelfin med sløjfe)
Caroline Sofie Aagard, 2005 (modtog også sølv og bronzedelfin med sløjfe)
William Ølshøj, 2004 (modtog også sølv og bronzedelfin med sløjfe)
Mads Leitchti, 2004 ((modtog også sølv og bronzedelfin med sløjfe samt bronzedelfin)
Tobias Rosengaard, 2004 (modtog også sølv og bronzedelfin med sløjfe samt bronzedelfin)

Sølvdelfin (500 finapoint)
Laura Boutrup, 2003
Esther Marie Heunicke, 2003
Emil Døssing, 2002
Mikkel Eg Ibsen, 2002
Camille Nørby, 2004 (modtog også sølv med sløjfe)
Katrine Bornefelt,2004 (modtog også sølv med sløjfe)
Alexander Tullberg Poulsen, 2003
Christian Boutrup, 2003

Sølvdelfin med sløjfe
Oliver Schiellerup, 2000
Cornelia Bergquist, 2003
Maria Lund, 2003 (modtog også sølvdelfin)
Frederik Eg Ibsen, 2002
Kajsa Grønberg Christensen, 2004 (modtog også sølvdelfin)

Guld (635 finapoint)
Ingrid Vejbjerg Lindemann, 2003

Guld med sløjfe
Anne Føyn, 2002 (modtog også guldnålen)

Gulddelfin (715 finapoint)
Ingen modtagere.

Gulddelfin med sløjfe
Anton Ørskov Ipsen (Anton har tidligere fået elitenålen)

Elite (790 point)
Thea Blomsterberg, 2002

Elite med stjerne
Andreas Schiellerup, 1993



Her er det modtagerne af nåle op til sølvdelfin med sløjfe.


Thea Blomsterberg fik elitenål, Anne Føyn guld og guld med sløjfe og Ingrid Vejbjerg Lindemann fik guld. Anton Øskov Ibsen og Andreas Schielleruo skulle have overrakt henholdsvis guld med sløjfe og elite med stjerne men kunne ikke være til stede.


Tillykke til alle de svømmere, der fik nye nåle.