Nåle – fra Talentnål til Gulddelfin med sløjfe

januar 5, 2019 11:02 pm Published by Leave your thoughts

Der var mange, der skulle på scenen til klubmesterskabsfesten og få deres bevis for de opnåede nåletider. På billedet ses modtagerne af bronzenålen.
Om nåle med sløjfe eller stjerne skriver Dansk Svømmeunion: Sløjfe eller stjerne på alle nåle på nær talent- og flippernål kan erhverves eller tilkommer den svømmer, der opnår en svømmenålstid for pågældende nålegrad i 3 forskellige svømmearter eller opnår den stipulerede svømmenålstid på samme svømmedistance og i samme svømmeart med mindst 5 års mellemrum. Denne regel gælder for alle svømmenåle selvom vedkommende svømmer i mellemtiden har opnået svømmenål af højere grad.

Her følger en oversigt over alle, der skulle modtage nåle – inklusive de svømmere der var forhindret i at deltage til klubmesterskabsfesten.

Talent: Herrer 45 point, damer 65 point

Aksel Danielsen, 2009
Axel Bonke Jensen, 2009
Fabian Brandis Rosengaard, 2010
Frey Egholm Høgh, 2008
Jeppe Ross, 2008
Jonas Bak Astrup, 2008
Julius Drachmann, 2008
Kristine Heegaard, 2009
Liv Peters, 2009
Oliver Leicht, 2008
Oscar Kaiser Djørup, 2009
William Thykjær, 2008

Flipper: Herrer 85 point, damer 120 point
Alberte Stub, 2008
Anton Emil Muchitsch, 2008 (også talent)
Axel Skov Andersson, 2006 (også talent)
Bastian Albæk Jessen, 2009 (også talent)
Ida Langseth, 2010 (også talent)
Jeppe Borring Andersen, 2008 (også talent)
Joachim Sundbæk Villadsen, 2007
Liv Rosenkrantz, 2008
Lukas Højfeldt, 2008
Madicken Markussen, 2010 (også talent)
Nikolaj Dalsgaard, 2009 (også talent)
Rasmus Heilmann, 2008 (også talent)
Sofie Lind-Christensen, 2009 (også talent)
Theodor Raabymagle, 2006 (også talent)
Valdemar Hougaard Sveen, 2008 (også talent)
William Andersen, 2007 (også talent)
William Madsen, 2008

Bronze: Herrer 150 point, damer 175 point
Alberte Stub, 2008 (også flipper)
Anja Englert, 2008 (også flipper)
Fiona Bergqvist, 2008
Frederik F. Jacobsen, 2007
Joe Hargreaves, 2008
Kajsa Andkær, 2008 (også flipper)
Petra Jensen, 2008 (også Talent og Flipper)

Bronze med sløjfe
Albert Skov Andersen, 2006
Alma Geneser, 2008 (også Bronze)
Anne-Maj Framke, 2008
August Carstensen, 2007
Ellen klitvang, 2008 (også Bronze)
Laura Bach Mindested, 2008 (også Bronze)
Røskva Rosenbom, 2007

Bronze Delfin: Herrer 220, Damer 260,
Christine Dalsgaard, 2007 (også Bronze og Bronze med sløjfe)
Elias Bach-Jensen, 2006
Karla Rekling, 2008 (også Bronze med sløjfe)
Line L. Antvorskov, 2007 (også Talent, Flipper, Bronze og Bronze med sløjfe)
Lucas Linderoth, 2007 (også Bronze med sløjfe)
Marie Storch, 2006 (også Bronze og Bronze med sløjfe)
Simone Steenberg, 2008 (også Bronze med sløjfe)
Sofie Leidecker, 2008 (også Bronze og Bronze med sløjfe)
Vivian Bahador Snitker, 2007 (også Bronze med sløjfe)

Bronze Delfin med sløjfe
Amanda Knirkholt Jacobsen, 2007 (også Bronze Delfin)
Cecilia Maunsbach, 1964 (også Bronze med sløjfe)
Elias Bach-Jensen, 2006 (også Bronze Delfin)
Frederik Gersby, 2006
Johannes Framke, 2006 (også Bronze med sløjfe og Bronze Delfin)
Linnea Funk Larsen, 2007 (også Bronze Delfin)
Magnus Jacobsen, 2006 (også Bronze Delfin)
Noah Anker-Møller, 2006
Sebastian Pedersen, 2005

Sølv: Herrer 320, Damer 350
Cecilie Rud, 2006 (også Bronzedelfin med sløjfe)
Hektor Kaltoft, 2006 (også Bronzedelfin med sløjfe)
Ida Marie Frederiksen, 2008 (også Talent, Flipper, Bronze, Bronze med sløjfe, Bronze Delfin, Bronze Delfin med sløjfe)
Julie Hovmand, (også Bronze Delfin og Bronze delfin med sløjfe)
Karen Markussen (også Bronze Delfin med sløjfe)
Liva Wissing (også Bronze Delfin og Bronze delfin med sløjfe)
Magnus Tullberg, 2005
Malte Funk Larsen, 2005
Marie Moesgaard, 2008 (også Bronze med sløjfe, Bronze Delfin og Bronze delfin med sløjfe)
Oliver Lassen, 2005
Oscar Boyer, 2004
Victor Bornemann, 2004 (også Bronze Delfin med sløjfe)
William Leander Agerskov, 2004 (også Bronze Delfin med sløjfe)

Sølv med sløjfe
Camilla Porsdal, 2005
Isabella Ludvigsen, 2005 (også sølv)
Jonathan Beck, 2004
Mads Naver, 2004
Theodor Wernberg Løvgren, 2005 (også sølv)
Villads Arfelt, 2004

Sølvdelfin: Herrer og damer 500 point
Alexander Vergereau, 2004
Alfred Højbjerg, 2002
Andrea Lindberg Vedøe, 2006
Andreas Hoffmann, 2003
Astrid Mulipola, 2006
Caroline Sofie Aagaard, 2005
Isabella Victoria Nimb, 2004 (også Sølv med sløjfe)
Villads Kruse, 2003
William Ølshøj, 2004

Sølvdelfin med sløjfe
Agnete Boelt, 2006 (modtog også Sølvdelfin)
Andrea Lindberg Vedøe,  (også Sølvdelfin
Caroline Bach Mindested, 2005 (også Sølvdelfin)
Cassandra G. Nygaard, 2003
Daniel Garne Larsen, 2003
Emil Kildahl Døssing, 2002
Emma Stoltz, 2004
Lucas Emil Christensen, 2003
Signe Krag Andersen, 2004

Guld: Herrer og damer, 635 point
Christian Boutrup, 2003
Frederik Eg Ibsen, 2002
Kajsa G. Christensen, 2004
Katrine Bonefelt, 2004 (også Sølvdelfin med sløjfe)
Maria Lund, 2003
Ulrik Blach Petersen, 2001

Guld med sløjfe
Alexander Aslak Nørgaard, 2000
Gustav Friberg, 1997
Julie K. Rose, 2003
Julie Stampe, 2002
Thea Blomsterberg, 2002

Gulddelfin: Herrer og damer, 715 point
Ingen modtagere

Gulddelfin med sløjfe
Magnus Andersen, 1995
Mia Steen Duus, 2001

Elite: Herrer og damer, 790 point
Ingen modtagere

Elite med stjerne
Ingen modtagere

5. januar 2019 Kirsten Andersen

Categorised in:

This post was written by Kirsten Andersen