De første fælles Sigma Swim klubmestre er fundet

januar 6, 2019 1:13 pm Published by Leave your thoughts

De første Sigma Swim klubmestre på tværs af Birkerød og Allerød hedder Frederik Rindshøj, Caroline Erichsen, Ulrik Blach Petersen, Julie K. Rose, Alexander Vergereau, Caroline Bach Mindested, Hector Kaltoft og Ida Marie Frederiksen.

For første gang kæmpede svømmerne om klubmesterskabstitlerne på tværs af klubberne i aldersklasserne ”Senior”, ”Junior”, ”Årgang” og ”Børn”.  I klasserne ”Sigma 5” og ”Talent” blev der fortsat kåret klubmestre i både Birkerød og Allerød.

Klubmesterskaberne blev afholdt den 4.-5. januar 2019. Blandt de over 200 konkurrence-svømmere – incl. Master, Triatleter og Parasvømmere – fra Birkerød og Allerød var VM-deltagere og EM-deltagere, nordiske mestre og masser af danske mestre, årgangsmestre og regionale mestre.

Klubmesterskaberne for konkurrenceholdene (senior, junior, Årgangsgruppe, Børn) foregår ved, at den enkelte svømmer skal svømme 4 forskellige discipliner, f.eks. bryst, ryg, fri og medley – senior, junior og årgangsgruppe-svømmere skal samlet svømme minimum 450 m, mens Børn kan “nøjes” med samlet 400 m. En svømmer må således ikke svømme f.eks. både 50 ryg og 100 ryg, selvom det måske er svømmeren bedste disciplin. ”Sigma 5 skal også svømme 4 løb men kun 3 forskellige stilarter og minimum 200 m. ”Talent” skal svømme kun svømme 3 løb i 2 forskellige stilarter. Svømmernes tider i de enkelte løb bliver omregnet efter den internationale finaskala, hvor gennemsnittet af de bedste tider i verden svarer til 1.000 point.

Master og pre-master samt seniortriatleter udgjorde en yderligere klasse. Også her skulle svømmes 4 løb og minimum 400 m. Der er ikke som i de øvrige klasser krav om atd et skal være forskellige discipliner. Der gives finapoint, der justeres efter alder.
Der var to yderligere klasser:”Ungdomstriatleter” og ”Para-svømmere”. Resultaterne for disse klasser er endnu ikke offentliggjort – og pokalerne uddeles senere, så de er altså ikke med på nedenstående oversigt.

Senior
Herrer 2000 og ældre
Klubmester                                             Frederik Rindshøj, 1999                          2848 point
Nr. 2                                                         Alexander Aslak Nørgaard, 2000            2561 point
Nr. 3                                                         Gustav Friberg, 1997                               2533 point

Damer, 2001 og ældre
Klubmester                                              Caroline Erichsen, 1998                           2767 point
Nr. 2                                                         Mia Steen Duus, 2001                              2640 point
Nr. 3                                                         Camille Erichsen, 2001                            1740 point

Junior
Herrer, 2001-2003
Klubmester                                              Ulrik Blach Petersen, 2001                      2276 point
Nr. 2                                                         Frederik Bornemann, 2001                      2073 point
Nr. 3                                                         Daniel Garne Larsen, 2003                      2030 point

Damer, 2002-2004
Klubmester                                               Julie K. Rose, 2003                                  2427 point
Nr. 2                                                         Thea Blomsterberg, 2002                         2420 point
Nr. 3                                                         Maria Lund, 2003                                      2224 point

Årgang

Herrer, 2004-2005
Klubmester                                             Alexander Vergereau, 2004                     1888 point
Nr. 2                                                         William Ølshøj, 2004                               1801 point
Nr. 3                                                         Tobias Rosengaard, 2005                         1680 point

Damer, 2005-2006
Klubmester                                             Caroline Bach Mindested, 2005              2040 point
Nr. 2                                                         Agnete Boelt, 2006                                  1920 point
Nr. 3                                                         Astrid Mulipola, 2006                              1906 point

Børn

Herrer, 2006-2007
Klubmester                                               Hektor Kaltoft, 2006                                1371 point
Nr. 2                                                         Magnus Jacobsen, 2006                           1171 point
Nr. 3                                                         Noah-Anker Møller, 2006                       1100 point

Damer, 2007-2008
Klubmester                                              Ida Marie Frederiksen, 2008                    1424 point
Nr. 2                                                         Karen Markussen, 2007                           1383 point
Nr. 3                                                         Amanda Knirkholt Jakobsen                    1352 point

Sigma 5

Herrer Birkerød
Klubmester                                              Frederik F. Jacobsen, 2007                        633 point
Nr. 2                                                         Joe Hargraves, 2008                                   616 point
Nr. 3                                                         Joachim Sundbæk Villadsen, 2007            500 point

Herrer Allerød
Klubmester                                              Lucas Korger, 2007                                   624 point
Nr. 2                                                         Jeppe Borring Andersen, 2008                  416 point
Nr. 3                                                         Gustav Elvis Capaldi                               410 point

Damer Birkerød
Klubmester                                              Sofie Leidecker, 2008                                990 point
Nr. 2                                                         Alberte Stub, 2008                                     861 point
Nr. 3                                                         Caroline Liechti, 2008                               719 point

Damer Allerød
Klubmester                                              Anja Englert, 2008                                     859 point
Nr. 2                                                         Alma Geneser, 2008                                   821 point
Nr. 3                                                         Laura Bach Mindested                               804 point

Talent

Herrer Birkerød
Klubmester                                             Axel Skov Andersson, 2010                    286 point
Nr. 2                                                         Fabian Brandis Rosengaard, 2010           209 point
Nr. 3                                                         Peter Klitvang, 2010                                168 point

Herrer Allerød
Klubmester                                             Frey Egholm Høgh, 2008                        177 point
Nr. 2                                                         Aksel Danielsen. 2009                             165 point
Nr. 3                                                         Oscar Kaiser Djørup, 2009                      133 point

Damer Birkerød
Klubmester                                             Alberte K. Jacobsen,2011                        261 point
Nr. 2                                                         Maria Hou, 2010                                      162 point
Nr. 3                                                         Ella Marie Cordsen, 2010                        87 point

Damer Allerød
Klubmester                                             Silja Sofia Linderoth                                201 point
Nr. 2                                                         Siri Egholm Høgh, 2010                          182 point
Nr. 3                                                         Ella Wolffbrandt, 2010                            169 point

Master, pre-master og seniortriatleter
Herrer

Klubmester: Mads Gjerløv, 1972 (1843 point)     Omregnet ift. alder 2.806
Nr. 2 Anders Dalsgaard, 1970 (1394 point)          Omregnet ift. alder 2.133
Nr. 3 Ole Garm Nielsen, 1978 (1428)                    Omregnet ift. alder 2.071
Mads Madsen, 1973  (1.226)                                    Omregent ift. alder 1.876
Niels Skovby Brandt 2002 (1.713)                          Omregnet ift. alder: 1.713*
Emil Engels Henriksen 1999 (1.533)                     Omregnet ift, alder 1.533*
Mathias Holm, 2001 (831), kun 2 løb                   Omregnet ift. alder 831*
* Omregningsfaktoren er 1,00 for pre.master

Damer
Klubmester: Caroline Suhr, 1991, (1583)                Omregnet ift. alder 2.564
Nr. 2 Ane Andersen, 1990, (1593)                            Omregnet ift. alder 2.071
Nr. 3 Lone Tolstrup Karlby, 1976, (1243)               Omregnet ift. alder 1.902
Karina Garne Larsen, 2000 (1641)                           Omregnet ift. alder 1641*
Cecilie Porsdal, 2002 (1587)                                      Omregnet ift. alder 1.587*
Dorthe Dugbæk, 1976 (977)                                      Omregnet ift. alder 1.495
Tilde Juul, 1974 (401), kun 1 løb                              Omregnet ift. alder 614

Omregningsfaktor for pre-master er 1,00

6. januar 2019 Kirsten Andersen

Categorised in:

This post was written by Kirsten Andersen